spis treści
- Jak urządzić mieszkania inwestycyjne?
- Dla kogo będą przeznaczone mieszkania?
- Jak przygotować mieszkanie inwestycyjne?
- Efekty naszego urządzania mieszkania inwestycyjnego?
- Koszta urządzenie mieszkania inwestycyjnego?
Jak urządzić mieszkania inwestycyjne?
Mieszkania inwestycyjne zwykle przeznaczone są na wynajem. Inwestor kupuje lokal lub kilka w jednej, prestiżowej lokalizacji i zleca wykończenie ich na wynajem długoterminowy lub krótkoterminowy. Inwestycja w nieruchomości to obecnie jedna ze strategii, uznawana za najbardziej opłacalną. Ale jak je urządzić, by szybko znalazły najemców?
Pierwszy projekt pod inwestycję wykonaliśmy w kompleksie Warszawskie Browary. Inwestor zlecił nam wykończenie kilku mieszkań na wynajem długoterminowy. Rozpoczynając prace zadaliśmy sobie wspólnie ze zleceniodawcą kilka podstawowych pytań. Odpowiedzi pomogły nam przygotować projekt, a potem go zrealizować.

Dla kogo będą przeznaczone mieszkania?
Najważniejszym zadaniem było określenie kim będzie potencjalny najemcy. Warszawskie Browary to modny, nowoczesny kompleks łączący wiele funkcji: mieszkalną, biurową, gastronomiczną i usługową. Przygotowano także zielone strefy z trawami i ławeczkami, które zachęcają do odpoczynku. Taka przestrzeń najlepiej przypada do gustu młodym ludziom, wspinającym się po szczeblach kariery, ceniącym prostotę, funkcjonalność i wygodę. Wiedzieliśmy już, że nasze apartamenty muszą być nowoczesne i designerskie.
Jak przygotować mieszkanie inwestycyjne?
Nie da się trafić w gusta wszystkich. Musieliśmy przygotować projekty uniwersalne, które w łatwy sposób da się poddać metamorfozie, wybierając inną kolorystykę dodatków, elementów wyposażenia. Dzięki temu neutralne wnętrze w szybki sposób może zyskać charakter idealnie pasujący do osobowości i oczekiwań najemcy. Co ważne, staramy się, by wnętrza były wygodne. Zbyt wielka kanapa utrudni poruszanie się po salonie, a za mało blatów w kuchni uniemożliwi gotowanie. Brak odpowiedniej liczby szafek w łazience czy szaf w zabudowie wprowadzi chaos i sprawi, że życie w tym apartamencie zamiast przyjemności i odpoczynku przyniesie ciągłą walkę z niezbędnymi, porozstawianymi wszędzie kosmetykami, ubraniami czy sprzętami niezbędnymi do sprzątania.


Efekty naszego urządzania mieszkania inwestycyjnego?
W naszych projektach najpierw stawiamy na funkcjonalność. Dbamy o odpowiednią przestrzeń do przechowywania i ergonomiczność rozłożenia sprzętów w kuchni czy mebli w salonie. Projektujemy pojemne szafy i miejsca do przechowywania przedmiotów, kosmetyków czy sprzętów. Podkreślamy walory przestrzeni, eksponując na przykład pojedyncze ściany tapetą o określonym na przykład geometrycznym wzorze. Neutralność uzyskujemy dzięki bazie w postaci ścian pomalowanych na biało, jasnym, estetycznym płytkom na przykład we wzór białego marmuru na blatach i ścianach. Dzięki temu wtapiają się w tło i optycznie powiększają przestrzeń. Niezwykle istotna staje się także podłoga. W tych mieszkaniach zdecydowaliśmy się na panele imitujące parkiet o fakturze szczotkowanego drewna i kompozycji jodełki.

Do ścian dobraliśmy meble. Zdecydowaliśmy się na beżową kolorystykę mebli tapicerowanych, by ocieplić surowe, jasne wnętrza. Beż jest także kolorem „luksusowym”, sugerującym czystość i ekskluzywność. Z pewnością nie zdecyduje się na niego rodzina z małymi dziećmi czy wielbiciel brudzących meble i podłogi czworonogów. Nowoczesne kanapy i welurowe zasłony w tonacji beżu wpadającego w róż ocieplają całą tę przestrzeń. W sypialni umieściliśmy wielkie tapicerowane łóżko z pojemnikiem na pościel, stolikami nocnymi i pojemną szafą. Reszta wyposażenia to stół, krzesła, stolik, komoda TV i lampki, czyli wszystko co jest niezbędne do wygodnego funkcjonowania w wynajmowanym mieszkaniu.

Nie zapomnieliśmy także o dekoracjach. Na ścianach zawisły zaprojektowane specjalnie grafiki i plakaty, które po wydrukowaniu oprawiliśmy w grube ramy 3D. Neutralna kolorystyka, bez meblowej czy dekoracyjnej dominanty (białe drzwi, białe fronty szafek, stale jasna, delikatna kolorystyka) pozwala błyskawicznie zmienić charakter wnętrza. Dla marzyciela kochającego relaks przydadzą się zimne, ciemnozielone i niebieskie dodatki. Urocza singielka wybierz z pewnością brązy, czerwienie czy pomarańcze.

Koszta urządzenia mieszkania inwestycyjnego?
Nie bez znaczenia są koszty. Ważne dla nas było, by osiągnąć maksymalnie korzystny efekt i nie „puścić inwestora z torbami”. Określenie budżetu planowanych prac umożliwia nam odpowiednie dobranie materiałów wykończeniowych, mebli czy dodatków. Przydatne są także widełki cenowe planowanych materiałów. Co to oznacza? Oszczędności. Jak niskim kosztem osiągnąć zadowalający efekt? Jak wybrać takie materiały, które nie zużyją się za chwilę? O tym w kolejnym tekście naszego bloga.
