Łazienka ma najczęściej tylko kilka metrów kwadratowych, a mimo to jej remont nie należy do najtańszych. Nie ma nic gorszego niż łazienka, która już rok po remoncie staje się niemodna i nudzi się właścicielowi. A jeszcze gorzej, gdy jest trudna do sprzątania, bo na wybranych przez nas sprzętach szybko widać kurz czy zacieki z mydła, wody lub detergentów. Dlatego warto zaprojektować i wyremontować ją tak, by stała się ponadczasowa i cieszyła oko przez wiele lat. Jak to zrobić? Pamiętajcie o kilku ważnych sprawach.
1. Wybierz neutralne, stonowane kolory.
Doskonale sprawdzi się biel, szarość, delikatne odcienie morskie czy pastele. Możesz postawić też na beton czy marmur. Jasne kolory optycznie powiększą twoją łazienkę. A to ważny aspekt dla wielu mieszkańców starych bloków, kamienic czy domów. Neutralne kolory pozwolą Ci także łatwo dobrać dodatki.
2. Postaw na mało skomplikowane wzory płytek.
Nie stawiaj na esy-floresy, wymyślne desenie czy faktury, Choć teraz Cię zachwycają, z czasem szybko się opatrzą. Dodatkowo mogą być trudne do utrzymania w czystości. Zastanów się także nad gładkimi, błyszczącymi płytkami. Na nich szybko widać zacieki z mydła i inne zabrudzenia. Do naszej ponadczasowej łazienki na podłogę wybraliśmy @Tubądzin #pietrasant, duże gresowe płytki z marmurowym wzorem. Na ścianach z kolei – pionowo montowane cegiełki, ręczne formowane kafle z Artisan Aqua. To wysmukliło i podwyższyło pomieszczenie.
3. Nie przesadzaj z dekorami.
Wąskie szklane paski, wzorzyste otoczenie lustra? Urocze płytki dekoracyjne w motywy kwiatów, mozaik mogą przytłoczyć aranżację i zmienić charakter wnętrza. Jeśli zrezygnujesz z ozdobnych płytek, oszczędzisz sporo pieniędzy. A potem możesz do woli bawić się dodatkami. Jednokolorowe ściany i podłogi w neutralnych kolorach pozwolą Ci szybko i małym kosztem odmieniać wnętrze łazienki przez dobór nowych dodatków innym kolorze.
4. Uwaga na fugi.
Fuga wypełnia i uszczelnia przestrzeń pomiędzy płytkami. Gdy decydujesz się na płytki ręcznie formowane, które nie mają idealnych kształtów, z pewnością ich nie unikniesz. Warto jednak dobrać odpowiedni kolor fugi. Idealnie dobrany do koloru płytek sprawi, że ściana stanie się jednolita, kontrastowe (zwłaszcza ciemne) – będą widoczne i staną się ważnym elementem dekoracyjnym Twojego wnętrza. Na dodatek nawet zaimpregnowane fugi szybko się brudzą. Utrzymanie ich w czystości będzie wymagało sporo wysiłku.
5. Wybierz klasyczną armaturę.
Dziwaczne kształty umywalek, wanny na nóżkach wyglądają pięknie na zdjęciach. Nie zawsze jednak są wygodne w użytkowaniu. Zbyt płytka umywalka sprawi, że woda będzie rozlewać się po całej łazience. Wanna na nóżkach wymaga odpowiedniego użytkowania, a kabina prysznicowa o zachwycającym kształcie może być za duża do twojej łazienki lub po prostu niewygodna w użytkowaniu. Uważaj także na kolorową armaturę. Na czarnej na przykład szybko widać zacieki z mydła i kamienia.
6. Bez lustra ani rusz.
Łazienka to pomieszczenie, w którym najczęściej się przeglądamy. Dlatego nie może zabraknąć w nim lustra. Im większe, tym lepiej dla nas i dla naszej łazienki. Po pierwsze optycznie powiększy pomieszczenie, po drugie doda łazience luksusowego charakteru. W niewielkich łazienkach najlepiej sprawdzą się duże prostokątne lustra montowane bezpośrednio na ścianie. W większych pomieszczeniach, możecie się pobawić kształtem. Okrągłe, kwadratowe lub prostokątne lustro w pięknej, dobranej do wnętrza ramie i odpowiednio oświetlone może być podstawową ozdobą wnętrza. Pamiętajcie jednak o uniwersalności. Złocona, ciężka rzeźbiona rama nie pozwoli Wam na eksperymenty z dodatkami. Stanie się dominującym tematem Waszej łazienki, determinującym inne dodatki.
7. Funkcjonalne oświetlenie.
W łazience powinno być co najmniej kilka źródeł światła. Powinniście prawidłowo oświetlić lustro i sufit. Zdecydujecie się na neutralne wzornictwo. Szalone w kształcie żyrandole czy kinkiety podobnie jak ozdobna rama lustra będą przykuwać uwagę i zdeterminują charakter waszego wnętrza. Co ważne, jeśli źródło świtała znajduje się w pobliżu wody, na przykład kabiny prysznicowej, powinniście zdecydować się na droższą, ale bezpieczniejszą oprawę przeznaczoną do łazienki.
8. Neutralne meble.
Szafki, półeczki są niezbędne w każdej łazience. Jeśli chcecie zachować neutralny charakter waszego miejsc, zdecydujcie się na meble zamykane, z drzwiczkami i szufladami. Tam ukryjecie przed okiem ciekawskich wszystkie potrzebne rzeczy. Unikniecie też chaosu, jaki dają poustawiane wszędzie buteleczki z kosmetykami. Oczywiście do mebli warto dobrać gładkie, a nie ozdobne fronty w kolorze lub drewnie. Lepiej sprawdzą się meble jasne, podkreślą neutralną kolorystykę wnętrza. Jeśli wybierzecie intensywne, mocne kolory – czerwień czy granat zostaną z Wami w łazience na dłużej. Nie przesadzajcie z rozmiarem mebli, żeby nie zabrały Wam koniecznej do komfortowego używania łazienki przestrzeni.
9. Poszalej z dodatkami.
Do neutralnych wnętrz pasować będą wszystkie kolory i dodatki. By uzyskać efekt sterylności, zdecydujcie się na jasne kolory lub dodatki w kolorze metalu. Dla uzyskania kontrastu i dramatyczności wnętrza, wybierzcie dodatki czarne lub intensywnie kolorowe. Uwaga! Ciemne dodatki trudniej jest utrzymać w czystości. Jeśłi a twoja łazienka ma okno i kochasz rośliny, z łatwością dobierzesz te, które kochają wilgoć. Dobranie do nich odpowiednich osłonek pomoże Ci uzyskać spójny efekt idealnej, ponadczasowej łazienki.
10. Postaw na indywidualność.
Ponadczasowa łazienka nie może być bezosobowa jak te w pokojach hotelowych. Dodaj własny akcent, na półce połóż pamiątkę z wakacji, ozdobny kamień, wazonik czy świecę. Pamiętaj, że to Twoje wnętrze i musisz czuć się w nim dobrze.
Wielu z Was wciąż zadaje mi pytanie jak zaprojektować ponadczasową łazienkę aby ciszyła nas jak najdłużej. Ja robię to w bardzo prosty sposób. Przede wszystkim wybieram ponadczasowy wzór i kolor płytek. Biel, czerń, szarość, marmur, beton zawsze się obroni. W tym przypadku wybrałem Po drugie nie należy przesadzać z ilością zbędnych dekorów, tutaj również postawiłem na klasykę i wybrałem płytki przypominające ręcznie formowane kafle z Projektując staram się bawić formą a nie dekoracją dlatego jedna ze ścian ułożona w całości z tych pięknych małych płytek robi wrażenie. I ostatnia trzecia zasada im prościej tym lepiej a czwarta 😉 ujmujemy a nie dodajemy. Tak właśnie wygląda przepis na piękną ponadczasową łazienkę, a Wy co o niej myślicie? 🙂

